5
Posted in Motywacja, Poradnik
4 grudnia, 2019

Uratujmy świat przed…

Nudą! Tak, zrób to ze mną! Ojej, ale ja nie jestem superbohaterem, jak mam ratować świat? Batman, Superman, Justin Bieber… oni mogliby uratować świata. No, z Justinem to chyba trochę przesadziłem ;)

A Ty jesteś superbohaterem? Zdradzę Ci pewną tajemnicę. Ja też nie jestem superbohaterem. Hmmm… i jakoś muszę z tym żyć. A może zostać superbohaterem? Kupić sobie na AliExpress odpowiedni strój i ruszyć w miasto. To głupie. Zamknęliby mnie do czubków. Choć nie wiem, czy w dzisiejszym zwariowanym świecie taka izolacja dobrze by mi nie zrobiła. Ups… ;)

Zostaję superbohaterem. Dołączysz?

A jednak się zdecydowałem. Od teraz mów mi Darman. Taką ksywkę sobie wybrałem. Będę pomagał ludziom. Będę jak inspektor Ryba w Kilerze. Będę jak Tommy Lee Jones w Ściganym. Będę jak Janosik – albo jak Janek Kos czołgiem będę jeździł. Jak Super Mario będę… Taki będę, właśnie…

Ok. A teraz czas na plan. Co tak właściwie robi superbohater? Walczy ze złem. To jasne. Pomaga ludziom. To oczywiste. Jest superbohaterem. To jest najfajniejsze. Muszę znaleźć jakieś zło, z którym będę walczył. Aaaa… już wiem przecież napisałem to na początku. Będę walczył z NUDĄ. Jak to zrobić? Eee… zastanowię się za chwilkę. Będę pomagał innym walczyć z Nudą. Będę Darmanem Nudokillerem ;)

A Ty dołączysz do mnie? Zostaniesz Nudokilerem? Wybierz sobie nowe imię i… zacznijmy razem walczyć z nudą. Nie obawiaj się, ja tak samo jak Ty nie mam pojęcia jak walczyć z nudą. Oczywiście żartowałem. Każdy z nas wie jak znaleźć sobie jakieś zajęcie i się nie nudzić. Hmmm, ale czy na pewno każdy?

Nuda, to brzmi… groźnie…

Życie. Jednych rozpieszcza. Innym rzuca kłody pod nogi. A jeszcze innych po prostu nudzi.

I tu wchodzę ja… cały w bieli, na rączym białym rumaku (niestety nie umiem jeździć na koniu więc to wejście mogłoby być bardzo, ale to bardzo tragikomiczne ;). Oznajmiam wszem i wobec:

rusz d…

…i wyrwij się z tego kieratu codziennych trosk i nawyków. Zrób coś dla siebie. Tylko dla siebie.

A ja, Darman mówię Ci. Walczmy z nudą. Zostań moim Robinem, albo Hoodem, ewentualnie Małym Johnem, a jeśli jesteś kobietą to, bądź moją… kurka, no wena mi się skończyła. Chwilunia… Bądź moją… no… no… Kopernikiem, bo ona też była kobietą ;)

No to co robimy? Punkt pierwszy:

Chcę zawalczyć!

Na dobry początek, dzwonimy do kumpla i umawiamy się na piwo, ale nie przed telewizorem tylko na mieście. A jak masz koleżankę, to też możesz umówić się na piwo lub inne wino. A teraz, uwaga, musimy włączyć moc. Może być potrzebna, by… wyrwać znajomego lub znajomą z domu.

…i tutaj zaczyna się Twoje zadanie superbohatera, bądź superbohaterki (wybierz sobie zgodnie z preferencjami). Czajnik na gaz, para w gwizdek…

3… 2… 1…. Pełna moc!

Przygotuj się na odparcie nieodpartych argumentów:

 • ale po co?
 • możemy zrobić to w domu…
 • nie mam czasu
 • zmęczona jestem!
 • muszę posprzątać garaż
 • ale właśnie w TV lecą „Trudne Sprawy”!
 • muszę popracować
 • nie mam z kim zostawić królika

Stajemy do walki. My superbohaterowie. Darman i Ty ………………………………… (tu wpisz swoje superbohaterskie imię). Dzielnie odpieramy obronne ataki znajomego.

Po co gdzieś się wybrać? A po to, by nie siedzieć ciągle w nudnym domu! Rety, jak można nie mieć czasu na piwo? Luz, blues, wiśta wio i do przodu. Zmęczenie? Przecież idziemy wypocząć przy piwie. Sprzątanie? Nie żartuj, pomyśl, czy nie lepiej iść na piwo? Ulubiony serial w TV – nagraj sobie lub obejrzyj powtórkę. Praca? Nie zając nie ucieknie… Królik nie zając, siedzi w klatce przecież ;)

Udało się? Nie było łatwo? Nuda jest trudnym przeciwnikiem. Aby z nią walczyć trzeba być superbohaterem. Dałeś radę? Dałaś radę? Nie… trudno może następnym razem. Nie zarażaj się. Bądź jak Rambo, bądź jak Maria Skłodowska-Curie, bądź jak Krystyna z Gazowni… To tylko od Ciebie zależy czy uda Ci się choć trochę dokopać nudzie…

Walka z nudą runda druga i… kolejne!

Poprzednia runda to była bułka z masełkiem. Spróbuj wygrać drugą rundę. Ta rudna jest zdecydowanie trudniejsza, bo… dotyczy Ciebie. Tak, nie przesłyszałeś się, nie przesłyszałaś się… Teraz kolej na Ciebie.

Chcesz dalej walczyć? Jasne! Przecież jesteś superbohaterem. Masz pelerynę, maskę i wszystko co Ci potrzeba, więc walcz… W drugiej rundzie będziesz potrzebować czegoś nowego do walki. Ta broń to nawyk lub jak kto woli zwyczaj, robienia czegoś, co uwalnia od nudy. Ustal sobie, że raz w tygodniu idziesz do kina. Raz na dwa tygodnie spotykasz się ze znajomymi. Raz w miesiącu zjadasz coś niezdrowego (to akurat głupi przykład). Ustal sobie, że zaczynasz biegać, chodzić na fitness. Ustal sobie cokolwiek, co pozwoli Ci cieszyć się życiem i…

rób to!

Walcz z nudą. Nie siedź w domu. Chwyć za oręż. Możliwości jest wiele. Wybierz te, które sprawiają Ci najwięcej przyjemności. Ładuj w siebie tony endorfin. Generuj dookoła miliardy pozytywnych wibracji.

Ale, po co?

Przez życie można iść na różne sposoby. Można spokojnie, zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami wstawać rano, umyć się, zrobić sobie kawę, zjeść śniadanie, pójść do pracy, podenerwować się, wrócić z pracy, zjeść obiad, uciąć sobie poobiednią drzemkę, pooglądać TV, poczytać książkę, pójść spać, a… jutro znów wstajesz rano, myjesz się… i tak te kilkaset dni w roku. Dom, praca, dom, praca… Dzień za dniem. Czasami jakaś odskocznia… Za oknem zmieniają się pory roku. Mijają lata. W lustrze widzisz tą samą twarz tylko jakby trochę starszą. Mija życie…

Ale Ty jesteś superbohaterem! Ty jesteś superbohaterką! Tak nie może wyglądać Twoje życie. Jesteś w stanie walczyć z tą nudą.

Przeżyj życie tak, by wstyd było opowiadać, ale miło było wspominać…

Czy trudno być superbohaterem? Hmm… niektórym łatwo, a niektórym trudno. Ale, chyba warto… Oj, nie chyba… WARTO! Ja tam zostanę Darmanem, tak dla siebie… bo tak, bo mogę!

Podobne artykuły:

 • To ja

  Darmanie faktycznie najbardziej „porąbane” Twoje dzieło blogowe, ale też stymulujące. Jestem z reguły prowokatorem zdarzeń weekendowych, ale gdy ktoś mi odmawia, ja sobie nie odmawiam edorfin w wersji solo;):), bo samoczynnie się one nie wyzwalają:).

  Reply to To ja
  • Post authorDarek Malinowski

   Taaaa… najważniejsze w życiu to: sobie nie odmawiać :) Czego Tobie życzę i… zdrowia :) – a jaka jest Twoja Superksywka? ;)

   Reply to Darek Malinowski
 • To ja

  Hiro;)solowomen

  Reply to To ja
 • Agata

  Darmanie – Superbohaterze!
  Tak trzymać!
  Ja się nigdy nie nudzę. Wyciągam innych z domu, albo ruszam w świat sama.

  Pozdrawiam w ferworze różnych końcoworocznych spraw!

  Agata

  Reply to Agata
  • Post authorDarek Malinowski

   No dokładnie… tak trzymaj… jakby to powiedział mistrz Yoda… niech moc będzie z Tobą ;)

   Reply to Darek Malinowski

Comments & Reviews

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

CommentLuv badge

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.